SAGEM.THE.CZ

server
MY C5-2 - modrý krasavec
Dnešní recenze se týká telefonu s kterým se u nás příliš nepotkáte. A je to škoda, protože jde o malé véčko určené nenáročným uživatelům, na které si člověk velmi rychle zvykne. V dnešní recenzi přináším několik postřehů z měsíčního používání tohoto telefonu.
Vydáno: 07. 06. 2006 | Přečtení: 3016
Autor: Tomáš Macek | Komentáře (0) | Tisk článku | Info email

 
Telefon se mi dostal do rukou na III. Sagem párty která proběhla v Praze. Hned na první pohled zaujme zajímavým designem a také pohlednou tmavě modro-stříbrnou barevnou kombinací. Celá zadní strana je modrá, na přední straně je navíc vidět stříbrně provedený kloub, orámování venkovního displeje a svislá čára přes celý předek přístroje. Nejčastěji se setkáte s touto barevnou kombinací, ale existuje ještě černá a červená varianta. Část čáry nad displejem není jen ozdobou, ale ukrývá pod sebou navíc stavovou diodu, která na Vás při vybraných akcích poblikává různými barvami (ano je to tak - mnoha uživateli postrádaná LEDka se vrátila :-). Vzhled telefonu doplňuje stříbrná linie, obtáčející po stranách celý telefon.Rozměry telefonu jsou 82 × 43 × 23 mm a díky nim telefon padne skvěle do ruky. Váha 85 gramů odpovídá rozměrům přístroje. Někomu možná bude vadit anténa koukající z pravého horního rohu - mě osobně vyhovuje jednak kvůli lepšímu signálu a pak se za ní také telefon lépe tahá z kapsy). Na spodní straně se ještě nachází systémový konektor, který je nestandartní oproti klasickým telefonům, ale stejný jako na ostatních véčkách od Sagemu. Na levém boku najdete ještě klávesu pro řízení hlasitosti během hovoru a s kterou můžete také aktivovat podsvícení pokud se potřebujete podívat na venkovní displej ve tmě.
Energii telefonu dodává baterie s kapacitou 670 mAh a na jedno nabití pracuje kolem pěti dnů i při větším počtu hovorů a delším hraní her :-).
Čočka fotoaparátu se nachází na zadní straně telefonu a je spojená i s miniaturním zrcátkem pro focení autoportrétů. Její umístění je trochu nešťastné protože při držení otevřeného telefonu se občas podaří zakrýt čočku nebo její část prstem. Mě se to povedlo většinou když jsem měl telefon v levé ruce - ukazováčkem se pak snažím podpírat horní část telefonu. Druhou ruku mám zřejmě šikovnější a k zakrývání nedocházelo.

Vzhled, klávesnice, základní parametry
Uvnitř je telefon shodný například s modelem MY X5-2 takže se po otevření telefonu objeví klasická pohotovostní obrazovka se silou signálu, nabitím baterie, názvem operátora, ikonkou budíku pokud je zapnutý a aktuálním datem a časem. Vyjma logo operátora najdete tyto informace i na venkovním displeji. Ten je monochromatický s rozlišením 96x64 bodů a je krásně bíle podsvícen což skvěle prospívá kvalitě zobrazení informací. Na tomto displeji se také zobrazuje počet přijatých a zatím nepřečtených zpráv, zmeškaných hovorů a při volání i číslo volajícího (popřípadě jeho jméno když je uložen v adresáři). Je zde také zohledněno jaký typ zobrazení hodin máte nastaveno - pokud je to typ analog tak i na venkovním displeji vidíte rafičky.
Ale vraťme se zpět k vnitřku telefonu - jeho vnitřním displej je dnes již klasika - 128x160 bodů při možnosti zobrazit až 65000 barev. U telefonu který jsem měl já (nebyl to finální model) nebylo ideální podsvícení - na spodní straně displeje nebylo úplně konstantní a v levý spodní roh byl přesvětlen.
Jako u ostatních otevíracích telefonů má i zde klávesnice stejnou výšku jako jako kryt telefonu. Avšak po chvilce si člověk na to že klávesy nejsou vystouplé zvykne a ovládání nedělá problémy. U hlavní čtyřsměrné ovládací klávesy jsem narazil na jedinou nevýhodu - týká se hraní níže zmiňované hry Siberian Strike. Touto klávesou se hra (hry) špatně ovládají takže je třeba používat numerické klávesy níže. Ale toto se týká opravdu jen her a při navigaci například v seznamu SMS zpráv nebo kontaktů je vše v pořádku. Klávesy mají také nádherně modré a ostré podsvícení takže i ve tmě je přesně vidět každé písmeno. Modré barvy navíc v kombinaci se stříbrným tělem působí velmi *sexy*. Poslední výtka se týka prohození kláves na příjem a odmítnutí hovoru a s tím také spojené funkce kontextových tlačítek. Kdo byl zvyklý na původní sagemovské rozložení bude nějakou dobu trpět a nadávat, ale po čase to přejde. Z počátku vám toto prohození bude nejvíce vadit při psaní sms když chvátáte a chcete smazat nějaký znak. Peklo si pak užije ten kdo používá dva Sagem telefony, které mají tyto klávesy rozdílné. Chápu že Sagem se snaží držet trendů a konkurence která má tyto klávesy podle pro nás nového způsobu, ale vůbec mi to nevyhovuje a myslím že logičtější je původní verze rozložení kláves. Škoda že není možnost v menu toto chování změnit na původní.Navigace v menu
Z pohotovostního menu máte několik možností jak pokračovat dále - můžete použít klávesu OK pro vstup do maticového menu, programovatelné klávesy pro rychlý přístup k vybraným funkcím nebo kurzorovou klávesu, u níž pohyb do různého ze čtyř směrů vyvolá různé funkce. Tyto volané funkce standartně odpovídají ikonám v maticovém menu, ale pomocí malého zásahu do eeprom paměti je možné je opět přenastavit (stejně tak lze změnit i pořadí a seznam funkcí na programovatelných klávesách). Ikony jsou jen na nejvyšší úrovni menu, další úroveň již má menu známé třeba z X-6: vlevo ve sloupci malé ikonky funkcí v dané větvi a vpravé části ikona právě vybírané funkce. Další úroveň menu je pak již většinou textová. V základním menu je k dispozici devět ikon. Vybrat konkrétní položku můžete buď kurzorovou klávesou a potvrdit tlačítkem OK nebo lze použít zrychlenou volbu pomocí čísel 1-9. Pokud se budete v menu ztrácet stačí stisknout červený telefonu (ano je na druhé straně než by měl být) a vrátíte se opět na začátek.

Voláme
U volání telefon nepřekvapí žádnou zvláštností - telefon podporuje konferenční hovor, přesměrování hovoru, blokování volání, skrývání identity,... Nechybí samozřejmě ani handsfree, ovšem jeho aktivace se při hovoru neprovádí stejně jako u ostatních modelů, ale musíte kvůli němu skočit do menu, což je dosti nepraktické. K regulaci hlasitosti při hovoru můžete použít buď kurzorové klávesy nebo tlačítko na boku telefonu.
Protože je telefon véčkové konstrukce můžete samozřejmě využít funkci flipu. V nastavení telefonu můžete zvolit zda má být aktivní při zavírání nebo otevírání telefonu nezávisle na sobě. Ukončení hovoru zavřením telefonu je v pořádku, problém nastává pokud si nastavíte aktivní flip i na příjem hovoru. Pokud někdo volá a máte aktivní flip není žádná metoda jak hovor odmítnout. Můžete ho pouze klávesou na ovládání hlasitosti utišit.
S voláním souvisí samozřejmě i adresář. Ten má kapacitu až 1500 vícepoložkových záznamů. Vyhledávání je stále pouze podle prvního znaku. Kontakty se načítají najednou ze SIM a paměti telefonu, jejich pozici pak zobrazuje malá ikonka.
K adresáři také patří skupiny do kterých můžete kontakty třídit. Tyto ale neslouží jako u předchozích telefonů k roztřídění lidí do skupin a pak jejich odlišení zvoněním, vibracemi a ikonou, nýbrž jsou využívány k hromadnému rozesílání zpráv SMS a MMS na všechny členy skupiny. Já jsem našel pro tuto funkci ideální využití při svolávání lidí na konkrétní akce a musím říci že je velmi praktická (a dnes ji najdete i u modelů X6-2 a X-8). Původní funkce skupin ale z telefonu zmizela, což trochu mrzí, protože i pro ni spousta uživatelů našla dobré využití.

Posíláme zprávy na všechny strany
U zpráv kromě výše popsaných distibučních seznamů nic nového nenajdete. Při psaní SMS telefon automaticky odpočítává znaky a zobrazuje kolik zpráv bude odesláno takže není nutné tuto funkci aktivovat. Editor pro MMS zprávy je klasický jako u X-6 či X-7 a dovoluje vytvářet až 200 kb MMS zprávy, vkládat do nich animace, obrázky, zvuky, vizitky a fotky. Zvuky a posledně jmenované fotky nemusí být v době psaní zprávy uložené v telefonu, ale lze je vytvořit přímo při skládání zprávy.
Vzhledem k tvaru telefonu a jeho držení v ruce se budou někomu špatně ve zprávách psát znaky ze spodní řady kláves. Ale po nějaké době si človek zvykne a naučí se telefon v ruce držet tak aby nedocházelo k lámání prstů při psaní :-). Pěknou věcí je rychlé mazání doručenek pro SMS a MMS - telefon se stejně jako třeba u MY X-3 neptá na potvrzení zda opravdu chcete doručenku smazat, ale rovnou ji smaže. Je to sice drobnost ale urychluje to práci.

Voláme
Funkce pro organizaci času a zabezpečení vezmeme přímo bleskově, protože zde nic nového nenajdete. Vše je stejné jako u ostatních telefonů této rodinky (X-6, X-7, X5-2,...). K dispozici je tedy kalendář s různými časovými pohledy, hlasové a textové úkoly, budík, odpočet, převodník měn. U zabezpečení se objevila funkce Soukromí, jež smaže všechny vaše volání a SMS z telefonu při výměně SIM karty. Druhou zajímavostí v tomto menu je Blokování hovorů. Bohužel je ale tato funkce závislá na operátorovi, nebo nebyla v této zkušební verzi telefonu ještě dokončena -> nefungovala.

Troška informací k zábavě
Telefon podporuje technologii JAVA 2.0 takže není problém si stáhnout nové hry či programy a začít je používat. Pro transport javových souborů do telefonu je možné jako u ostatních telefonů možné použít pouze WAP. Přes kabel tento typ dat do telefonu nedostanete ani hrubou silou. Standardně jsou předinstalovány dvě hry - Gulo\'s tale a Siberian Strike. Obě jsou zábavné a obzvlášť Siberian Strike dost dlouho vydrží pokud budete zkoušet jaké maximální skóre uděláte.Blikátko
Další věcí kterou ještě musím popsat je výše zmíněná stavová dioda. Osobně mi u nových telefonu moc chybí protože jsem si u MC920 zvykl na její chování a když jsem chtěl zkontrolovat zda někdo volal nebo přišla sms nemusel jsem telefon brát do ruky. Stačilo si počkat na bliknutí diody a podle barvy člověk hned poznal zda ho někdo sháněl. U modelu C5-2 se Technici Sagemu trošku rozvášnili a diodu maličko vylepšili. V nastavení telefonu si můžete vybrat jakou barvu má dioda blikat - barev je tuším kolem osmi (nemám již telefon u sebe takže to nemůžu zjistit přesně). Dále pak u diody můžete nastavit barevné efekty pokud Vám někdo volá - v telefonu je například předdefinováno schéma které periodicky střídá jednotlivé barvy a obzvlášť ve tmě tento efekt stojí za to a zaujme. Ale abych jen nechválil musím také říci že dioda u některých barev svítí až moc. Příkladem může být bílá barva - pokud si ji nastavíte a telefon máte v noci u sebe tak je blikání dost intenzivní a ruší.

Zvonění, melodie, zvuky, pazvuky,...
Při vyzvánění telefon využívá samozřejmě polyfonii a její kvalita je v tomto segmentu telefonů dostatečně kvalitní. Telefon opět jako ostatní telefony této rodinky podporuje nahrávání WAV souborů, MIDI, starý SRT formát,... Výroby věnovala telefonu zásobu asi 40 melodií a zvuků, z nichž většina je známá z již předchozích modelů. Mezi nové patří například fanfára, která je nastavena pro budík a dle mého názoru je povedená a skvěle se na ní vstává :-). K MIDI souborům musím ještě poznamenat že Sagem nemá kompletní podporu tohoto formátu a jeho nástrojů takže většina melodií (obzvláště těch složitějších) zní strašně.

Spojení s počítačem
Pro spojení s PC je určená klasická trojkombinace - pro kontakty, sms, úkoly a kalendář je to Wellphone, který by měl být na CD u telefonu. Pozor na něj - zatím s každým Sagemem mi trošku zlobil a náhodně mazal při synchronizaci kontakty. Pro obrázky, zvuky a animace je pak My Pictures and Sounds, který můžete použít v jakékoli verzi vyšší než 7.03. Posledním programem je pak stařičký Sagem doctor sloužící pro úpravy a zálohy eeprom. Ten však nedoporučuji používat protože si můžete krásně zablokovat telefon. Propojení je možné pouze kabelem, infra ani bluetooth se dovnitř nevešlo.

Focení
Poslední věcí kterou zmíním je fotoaparát. Je to již dědeček s rozlišením 0,3 megapixelu a s ním tedy svýzaným rozlišením 640x480. Pro zpracování fotek je určen editor nabízející výřezy, vkládání grafiky do fotek, rámečky, efekty (negativ, sépie,...). Dále je možné využít časovač spouště, 3-násobný digitální zoom a zvolit si dva formáty pořízených fotek (128x160 pro použití v MMS a plné rozlišení).

A pár vět na závěr...
Jak tento telefon ohodnotit - musím přiznat že se mi velice líbil. Na dnešní dobu již neoplývá extra funkcemi ale na normální použití bohatě stačí. Výhodou je jeho zajímavý a líbiví design, kvalitní displej a vyzvánění. Nevýhodou pak zase použití jiného konektoru než je u Sagemu standartem. Pokud by někomu chyběla podpora nahrávání videa, může se podívat po bráškovi tohoto telefonu s označením C5-2v, který má kromě videa navíc ještě integrovanou anténu. Pokud bych měl zvolit telefon pro přítelkyni a na výběr by vedle sebe byly C5-2 a C-3b tak jistě sáhnu po C5-2, který je menší, hezčí a má lepší výbavu.
 
Komentáře, tisk, email upozornění:
Komentáře (0)
Tisk článku
Info email
 
Hodnocení článku:
Špatný článek (hlasováno 554x)
Normální kvalita (hlasováno 498x)
Dobrý až super (hlasováno 507x)
 
Související články:
Půl roku se Sagemem MY C-3b (02.01.2006)
Recenze telefonu MY X3-2 - malý, zvláštní a velmi odolný (08.08.2005)
Nejjednodušší telefon - Sagem VS1 (26.04.2005)
Letní novinka - MY C-4 (09.09.2004)
MY X-7: zůstává Sagemem (01.04.2004)
Dva měsíce se Sagemem MY X-6 (01.12.2003)
toplist

© TM 2005