SAGEM.THE.CZ

server
Recenze telefonu MY X3-2 - malý, zvláštní a velmi odolný
Po dlouhé době tu máme opět jednu recenzi telefonu. Tentokrát se mi dostal do rukou u nás poměrně vzácný kousek - MY X3-2. Předlohou mu byly telefony MY X-3 z kterého si nese název a MY X-5 od kterého má zase funkce a výbavu.
Vydáno: 08. 08. 2005 | Přečtení: 3591
Autor: Tomáš Macek | Komentáře (2) | Tisk článku | Info email

 
Podivný nalezenec
Telefon se mi dostal do rukou ne právě obvyklou cestou. Původní majitel ho ztratil při lyžování na jedné z francouzských sjezdovek. Zde telefon několik dní ležel a na jeho těle to bylo znát. Někteří sjezdaři by mohli své lyže používat jako zbraň protože telefon po té chvíli ležení zdobí hlavně na zadní straně několik dlouhých rýh od hran lyží. Nicméně tuto první zkoušku odolnosti telefon přežil (další zkoušky budou následovat) - po zapnutí normálně startoval a žádal zadání pinu. Byl však blokovaný pouze na jednoho z francouzských operátorů a tak přišel na řadu Sagem code reader a několik pokusů o odblokování. Telefon si hrál dále na drsňáka a prvním pokusům o odblokování tvrdošíjně odolával. Napojení telefonu na Sagem code reader nefungovalo s jehlami ani s destičkou určenou přímo pro tento telefon. Čemu však již odolat nemohl bylo napájení vodičů přímo na kontrolní body umístěné přímo na základní desce (což by se dalo považovat za zkoušku ohněm :-).

Displej, klávesnice, kryty
Jak jsem zmínil již v prvním odstavci - tělo telefonu sice bylo poznamenáno několika zásahy, avšak žádný neměl vliv na jeho konstrukci. Oba kryty perfektně sedí u sebe, a ani přes pobyt ve sněhu a s tím spojené nešetrné zachcházení, nevržou. Zámek držící kryt není klasicky na zadní straně, ale na bocích telefonu. Jeho otevření chce trochu cviku a delší nehty. Pod zadním krytem naleznete Li-Ion baterii stejnou jako je použitá v MY X-5, které je ostatně telefon dost podobný.
Z počátku mě zarazil displej - telefon umí zobrazit 4096 barev, ale pokud ho dáte vedle modelu X-5 neuvidíte žádný podstatný rozdíl. Mezi jednotlivými body (rozlišení 96x64) je totiž dost velký rozestup a viditelná mřížka pak kazí zobrazovací dojem. Rozdíl proti displeji z X-5 však po chvíli poznáte. Stačí nahrát nějaký nový obrázek a zobrazit si ho. Tam kde X-5 přestává s barvami stíhat a používá dithering a slučování barev displej z X3-2 zobrazí vše perkeftně a rozdíl je jasně viditelný.

Displej má normální kontrast takže například na přímém slunci budete mít trochu problémy z něj něco přečíst. Další nastanou pokud si nastavíte nějakou výraznou tapetu na pozadí. Logo operátora, datum a hodiny sice mají orámování, ale zejména u časových údajů je občas problém s čitelností protože písmo splyne s pozadím.
Zaujme také klávesnice díky tvarům některých. Běžně používám telefon X-6, který i když má malé klávesy, není problém ovládat poslepu. U X3-2 to chce trochu cviku. Hlavní ovládací tlačítka nemají rovnou plochu ale zalomenou. Proto se z počátku člověk nevyhne přehmatům, hlavně u kláves 1 a 3 a tlačítek na příjem hovoru která jsou hned nad nimi. Ale po nějaké době překonáte i tento malý nedostatek a psaní bude bez problémů.

Připojení, synchronizace
První věcí kterou jsem udělal byl přesun kontatků z X-6 do X3-2. Pomocí sériového kabelu a programu Wellphone proběhl přenos naprosto bez problémů, jen během synchronizace telefon reagoval pomalu na ovládání v menu a po potrvzení nabídky bylo třeba čekat než telefon zareagoval. Přesun zvonění a obrázků přes My pictures and sounds probíhalo také bez problémů. Infra port telefon bohužel nemá takže jediná možnost spojení je USB nebo sériový kabel.

Volání a zprávy
U volání se nedá vymyslet nic moc nového takže X3-2obsahuje standartní nabídku služeb - konferenční hovory, počítadla trvání, hands free, vibrační zvonění,... Zde proti jiným Sagemům nenajdete až na výjímku žádný rozdíl. Jediná odlišnost je služba Blokování volání, kterou najdete v menu. Bohužel však není funkční (stejně jako u jedné testovací verze MY X-7, která se mi dostala do rukou.
Více rozdílů najdete u SMS zpráv. Při psaní lze použít několika jazyčný slovník T9 s možností přidávání nových slov. Zajímavostí je však že píše s diakritikou. Naštěstí ji před odesláním ořeže takže zpráva pak kvůli ní není zkracována vlivem kódování. Další nevýhodou psaní s háčky a čárkami je zpomalení psaní textu. Slovník při skládání slov nabízí totiž i tvary písmen s diakritikou čímž narůstá počet možných kombinací slov. To se projeví hlavně pokud píšete krátká slova a musíte pak kontextovou klávesou vybírat z více možností tvaru slova.
Naopak mírné zrychlení získáte u doručenek které telefon standartně nabízí. Pokud chcete doručenku smazat stačí jediný stisk tlačítka a telefon se neptá jestli chcete nebo nechcete opravdu mazání provést. Dotazuje se pouze u normálních zpráv. Je to sice maličkost ale potěší.
Pamět na sms má standartních 100 pozic, odesílané zprávy lze automaticky ukládat, telefon počítá při psaní znaky a počet sms,... Telefon podporuje také zprávy EMS a MMS. Pro MMS máte k dispozici klasický editor známý například z X-6 nebo X-7. Jediným rozdílem je nemožnost vložit krátká videa a fotografie.
Zvonění, výdrž a ostatní funkce
Co se týká vyzvánění opět se nekoná žádné překvapení. Telefon vyzvání polyfoně pomocí 16 hlasů a nabídka melodií je shodná s ostatními modely. Pokud máte zájem o jiné zvonění, není problém nahrát libovolný MID (telefon má však omezený počet nástrojů), WAV a AMR.
Co mě příjemně překvapilo byla výdrž telefonu - při 10 krátkých hovorech a několika sms denně vydržel telefon na jedno nabití téměř týden (při zapnuté funkci na vypínání displeje a s občasným vypínáním na noc). Když jsem telefon začal používat jako záložní tak že je pouze na příjmu bez volání a psaní sms, vydržel dokonce přes deset dní. Druhou příjemnou věcí byla rychlost telefonu. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s tím že by se telefon na chvíli zamyslel a nereagoval okamžitě na stisk klávesy. A to ani v menu při vyskakování ze složek se sms zprávami, kde se například MY X-6 s oblibou zasekává.
Pro ukrácení dlouhé chvíle obsahuje telefon také wapový prohlížeč verze 1.2, který je naprosto shodný s tím z modelu X-5. Dále naleznete v telefonu dvě známé hry - Arcade a Čtverák. Další je možnost stáhnout pomocí technologie InFusio, která bohužel není a zřejmě nebude nikdy k dispozici.Odolnost
Již na začátku textu jsem se zmiňoval o odolnosti telefonu. Musím se k ní ještě jednou vrátit, protože X3-2 ještě jednou překvapil při dalším nedobrovolném testu odolnosti. Tím byly závody horských kol zvan Vimperská padesátka. Telefon je absolvoval v cyklistické brašně pověšené na rámu kola. Po naprostou většinu závodu silně pršelo a bláta byl také dostatek, takže když se mi dostal zpět do rukou byl k nepoznání. Celá spodní polovina telefonu byla mokrá a zašpiněná bahnem, kterého byl plný i systémový konektor. Po rozebrání, vylití zbytků vody, vysušení a odbahnění šel telefon naštěstí zapnout. Objevily se pouze dva problémy - některé klávesy nešly vůbec nebo velmi špatně a telefon si myslel že je připojen na nabíječce a neustále signalioval že se dobíjí. Obě chyby odstranilo důkladné vyčištění telefonu. U mě se tímto stal tento kousek nejodolnějším z produkce Sagemu (moc rád bych ještě otestoval *tvrdost* modelu MW X-1, ale ten se bohužel v Čechách nedá sehnat).

Co říci závěrem?
I přes to že testovanný telefon nejde rozhodně zařadit mezi nové, příjemně překvapil. Nesetkal jsem se s žádnou podstatnou chybou, jediné co jsem postrádal byly funkce pro organizaci času, které v telefonu úplně chybí. Osobně například kalendář vůbec nepoužívám, ale možnost ukládat do telefonu úkoly v textové formě by se určitě hodila. Pro základná práci však stačí dokonale a díky jeho výdrži a hlavně spolehlivosti se hodí i do míst s horšími podmínkami.
 
Komentáře, tisk, email upozornění:
Komentáře (2)
Tisk článku
Info email
 
Hodnocení článku:
Špatný článek (hlasováno 610x)
Normální kvalita (hlasováno 576x)
Dobrý až super (hlasováno 550x)
 
Související články:
MY C5-2 - modrý krasavec (07.06.2006)
Půl roku se Sagemem MY C-3b (02.01.2006)
Nejjednodušší telefon - Sagem VS1 (26.04.2005)
Letní novinka - MY C-4 (09.09.2004)
MY X-7: zůstává Sagemem (01.04.2004)
Dva měsíce se Sagemem MY X-6 (01.12.2003)
toplist

© TM 2005