SAGEM.THE.CZ

server
Oprava problému s baterií
Následující řádky se zabývají opravou problému telefonů, ve kterých se používají starší baterie. Tento problém byl specifický pro řadu 9xx kde se z počátku používaly pouze NiMh akumulátory. Doufám že se najde někdo komu tento návod pomůže.
Vydáno: 19. 05. 2005 | Přečtení: 2514
Autor: Tomáš Macek | Komentáře (2) | Tisk článku | Info email

 
Popis:
Dostal se mi do rukou mobilní telefon značky Sagem (MC 9xx) se svojí typickou chorobou. Mírně použitý akumulátor telefonu, leč měl dostatečné napětí, nebyl schopen pokrýt energetické nároky telefonu. To se projevovalo neschopností navázat spojení, výpadky připojení do sítě a nespolehlivým odesíláním SMS.

Problematika:
Při vysílání telefonu vznikají proudové špičky, které jsou důsledkem principu vysílání. Jelikož stárnutím baterie dochází k zvětšování jejího vnitřního odporu, není schopná dodat potřebný proud - power management telefonu zabrání uskutečnění hovoru nebo jej v průběhu ukončí.

Jak na to?:
Jak vyplyne z problematiky, je potřeba nějakým způsobem zajistit pokrytí proudových špiček. Toho lze velice elegantně dosáhnout znásobením filtrační kapacity v telefonu již obsažené. Já použil tři SMD tantalové kondenzátory z domácích zásob o kapacitě 680 uF zapojené paralelně, celková dodatečna kapacita tedy činila 2040 uF. Takto vytvořenou baterii kondenzátorů jsem umístil do prostoru krytu vedle vibračního motorku a propojil s filtračním kondenzátorem umístěným na desce telefonu pomocí 2 tenkých izolovaných lanek.

Výsledek:
Telefon po této úpravě i s opotřebovanou baterii vydrží v provozu 3 dny, baterie je využitá na maximum - telefon po posledním hovoru který je ukončen z důvodu slabé baterie se po už po několika minutách úplně vypne, což je i s novou baterií u telefonu tohoto výrobce a typu málo kdy k vidění.

Poznámka:
Podobným způsobem se mi podařilo zachránit Panasonic G52, jen mechanická stránka úpravy byla obtížnější o menší volné místo v krytu telefonu.

Autor a zdroj:
Autorem tohoto článku je DOSMEN a jeho stránky se spoustou dalších zajímavých návodů najdete na adrese www.dosmen.net. Za povolení přidat článek na tento server mu tímto děkuji.

Celou foto dokumentaci opravy najdete na této adrese.
 
Komentáře, tisk, email upozornění:
Komentáře (2)
Tisk článku
Info email
 
Hodnocení článku:
Špatný článek (hlasováno 547x)
Normální kvalita (hlasováno 523x)
Dobrý až super (hlasováno 542x)
 
Související články:
Jak na ICQ v nových Sagemech (13.03.2007)
Nahrávání Java aplikací do nových Sagemů (09.01.2007)
Malý tip pro Sagem My pictures and sounds (12.07.2006)
Vylepšujeme telefon aneb tuning MY X-6 (07.06.2006)
Hudba v Sageme podruhé - návod s obrázky (09.01.2006)
MY X-8, datový kabel a upgrade softwaru (06.01.2006)
toplist

© TM 2005