SAGEM.THE.CZ

server
Srovnání nedostatků SE T610 a My X-6
V nedávné době se na serveru Mobilmania objevil článek rozebírající různé nedostatky a problémy s telefonem Sony-Ericsson T610. Protože je tento telefon často dáván jako alternativa k Sagemu My X-6, napadlo mě zkusit porovnat tyto nedostatky aplikovat na tento telefon. Výsledkem je dnešní článek.
Vydáno: 20. 01. 2004 | Přečtení: 4500
Autor: Tomáš Macek | Komentáře (7) | Tisk článku | Info email

 
Na hladké a lesklé černé části krytu a na zadní části telefonu zůstávají otisky prstů a šmouhy. Aby telefon nebyl upatlaný je třeba ho každou chvíli čistit nebo ho dát do průsvitného pouzdra, ve kterém se zase pro změnu drží prach.
Tímto kosmetickým neduhem naštěstí X-6 netrpí. Jediné kde se Vám podaří telefon umazat je přímo na displeji, protože ten je ve srovnání s T610 o kus větší a není nijak zapuštěn.

Tlačítka moc malá a mají nadměrně tuhý stisk. Díky tomu se na T610 nepíše úplně nejlépe.
Velikost klávesnice u X-6 je zhruba na stejné úrovni, ale jejich stisk je ideální. Proto se na ní píše opravdu o dost lépe než na T610, i přesto že tlačítka jsou ještě menší.

Změna schématu prostředí trvá příliš dlouho a telefon občas dost dlouho čeká než překreslí displej.
Přepnutí schématu u X-6 je otázka vteřiny. Ihned po zvolení jiného vzhledu dojde opravdu k jeho změně a žádné čekání se nekoná. To platí i při překreslování. Za dobu používání X-6 jsem se nesetkal s tím že bych musel čekat než se změní obsah displeje.

    


Při psaní SMS máte k dispozici pouze čtyři řádky textu, ačkoli při čtení a wapování telefon zobrazí šest řádků.
Tak zde Sagem suverénně vyhrává. Při čtení i psaní máte k dispozici osm řádků a při vyvolání lupy jich zbyde šest. Přitom je i bez aktivované lupy díky dobrému fontu a kvalitnímu displeji sms krásně čitelná.

SMS se při výměně SIM karty smažou.
Toto mi přijde jako relativně nedůležitá věc, ale i zde Sagem zašel dále. V menu Nastavení telefonu máte možnost si vybrat zda se mají zprávy při výměně karty mazat nebo zda mají zůstat v telefonu.

Sony Ericsson T610 neumí zobrazit telefonní seznam na kartě SIM a v telefonu zároveň.
Sagem toto umí.

Také nemůžete uložit číslo na kartu SIM a také vyhledání čísla na kartě je hodně složité (pouze podle prvního znaku).
My X-6 při ukládání nového čísla rovnou nabídne kam se bude ukládat. Vyhledávání je bohužel stejné u obou telefonů (se slzou v oku vzpomínám na geniální způsob vyhledávání kontaktů, který Sagem používal dříve)

Nemožnost přiřadit oznámení příchozí zprávy vlastní zvuk, ale pouze jeden z přednastavených (a ne moc povedených).
Tímto neduhem Sagem rozhodně netrpí. Originální zvuky určené pro SMS jsou kvalitní (například Sonar) a použití vlastního zvuku není opravdu žádný problém.

Kalendář při připomenutí nevibruje.
U My X-6 záleží na tom zda máte zapnuté vibrace nebo ne. Pokud ano tak telefon vibruje jedna radost.

Pokud vám někdo volá a máte nastavenou vlastní melodii, nejprve se ozve krátké „crrrrrr“ a teprve potom začne vaše melodie hrát. Bohužel problém neřeší ani změna hlasitosti vyzvánění či zapnutí nebo vypnutí zesilujícího vyzvánění.
Tak s tímto *předzvoněním* se u X-6 opravdu nikdy nesetkáte.

Výdrž akumulátoru - výrobce udává výdrž na jedno nabití 315 hodin a dobu hovoru 840 minut, obojí při ideálních podmínkách. Obě hodnoty jsou ale pohádkové a dosažení ani jejich poloviny není reálné. Každopádně by si takto vybavený telefon určitě zasloužil silnější baterii.
Někteří majitelé T610 si stěžují že při větším používání telefonu dobíjejí každý druhý den. Sagem má baterii s větší kapacitou a osobně při nekolika kratších hovorech denně, několika sms a sem tam nějakou fotkou dobíjím tak po pěti dnech.Baterie není v telefonu nijak pevně uchycena, je pouze vložena a připevněna krytem. Pokud jej sejmete, baterie ihned vypadne.
U X-6 baterie drží v telefonu sama o sobě takže sejmutím zadního krytu se neocitnete bez proudu.

Rychlost telefonu - označil bych ji spíše za *pomalost* a v některých případech je telefon téměř nepoužitelný.
U T610 rychlost velmi ovlivňuje verze firmwaru. S posledními verzemi je situace lepši, ale kdo má náladu běhat po servisech kvůli nahrání novější verze. Zde musím pochválit český Sagem, který si dal opravdu na odlazení firmwaru záležet (až asi na tři chyby v překladu) - firmware je stabilní, rychlý a spolehlivý.

Velikost sdílené paměti je 2 MB a uživatelé si stěžují, že je to málo.
Sagem je na tom s pamětí o kousek lépe - přibližně tak o 500 kB. U T610 ovlivňuje velikost volné paměti také verze firmwaru - u některých se na 2 MB nedostanete, u některých je naopak paměti o kus více.

U některých firmwarů se stává, že se nezobrazuje hodnota u položky VOLNÉ MÍSTO.
Toto není ani tak chyba, ale pomalost telefonu. Občas mu dost dlouho trvá než si přepočítá velikost volného místa. X-6 okamžitě zobrazí využití celé paměti.

Java je ukrutně pomalá.
Zde vyhrál T610. Java sice pomalá, ale je v telefonu. U My X-6 Java není a nebude (je pouze u dalšího modelu My V65).

Čočka fotoaparátu není u telefonu nijak krytá, což je celkem problém protože se jednoduše zašpiní a je třeba ji stejně tak jako černou část krytu často čistit. My X-6 má naštěstí před čočkou krytku, která výborně chrání jejímu znečištětí. Takže další plus pro My X-6.

Mé osobní zkušenosti s přenosem souborů: Při zkoušce s přenosem obrázků a melodií mezi T610 a X-6 jsem narazil na jeden problém a jeden nedostatek. Při přenosu objektu přes infra dojde u T610 k automatickému uložení do galerie. Musíte pak přejít v menu do galerie a obrázek/melodii najít a pak teprve zobrazit nebo přehrát. Pokud zjistíte že vám přenesený objekt nevyhovuje, můžete ho smazat. Přeskakování přes menu celkem zdržuje a například X-6 má rovnou před uložením objektu možnost si ho prohlédnout nebo přehrát. Druhou výtkou je přehrávání přenesených zvuků. Po přenosu klasického wav souboru za Sagemu do T610 byl zvuk při přehrávání velmi tichý, takže by byl pro použití jako vyzváněcí melodie naprosto nepoužitelný. Ja zajímavé že když byl ten samý soubor poslán pomocí MMS tak hlasitost již byla v pořádku.

Tento článek je možná vyznívá tak že T610 má proti Sagemu samé nedostatky, ale není to pravda. Až na výše popsané chybičky se jedná o velice pěkný telefon, který se právem řadí k těm nejlepším které dnes můžete u nás koupit. Kdybychom situaci obrátili Sagem by také nedopadl úplně skvěle - chybí Bluetooth a Java, odpočet znaků připsaní SMS, chyby v české lokalizaci,...
 
Komentáře, tisk, email upozornění:
Komentáře (7)
Tisk článku
Info email
 
Hodnocení článku:
Špatný článek (hlasováno 531x)
Normální kvalita (hlasováno 461x)
Dobrý až super (hlasováno 477x)
 
Související články:
Sagem My 150x - hubeňour (10.05.2007)
Sagem My 800x (10.05.2007)
Sagem My 750c - král mezi V-čky (28.02.2007)
Dal�í véčko do sbírky: My 501c (21.09.2006)
Podzimní novinka: My 600x (21.09.2006)
Datový kabel pro Sagemy (16.08.2006)
toplist

© TM 2005