SAGEM.THE.CZ

server
Dva měsíce se Sagemem MY X-6
Možná si říkáte proč je zde další recenze telefonu, který jsme již popisovali. Důvod je prostý - autorem je Bedřich Bednář (bead@email.cz), který tuto recenzi psal původně pro server Mobilmania. Protože jsem ho na tomto serveru o pár dní předběhl a autor nechtěl aby byla jeho práce ztracena, nabídl ji ke zveřejnění sem. Chtěl bych mu tímto moc poděkovat a doufám že se Vám jeho recenze bude také líbit.
Vydáno: 01. 12. 2003 | Přečtení: 6918
Autor: Bead | Komentáře (15) | Tisk článku | Info email

 
Rozhodl jsem se, že vyměním svůj starý telefon za nový. Do té doby jsem vlastnil Samsung SGH-T100. Tento mobil měl velmi kvalitní TFT display se 4096 barvami, kvalitní polyfonní zvonění, ale bohužel byl pomalý a neměl fotoaparát. Absence fotoaparátu byla asi hlavní příčina, která mi chyběla. U Samsungu jsem si zvykl na reálné barvy a při výběru jeho nástupce jsem nehodlal polevit. Vyžadoval jsem také vysokou kvalitu snímků a možnost jejich snadného umístění do počítače.

Měl jsem vyhlédnuté dva mobily, které mi byly nabídnuty za přibližně stejnou cenu, Nokia 7650 a Sony Ericsson T610. Nemohl jsem se rozhodnout, Nokia měla pasivní display se 4096 barvami, Symbian, měla také možnost natočení krátkého videa a celkem kvalitní fotografie, ale ta velikost. Druhý telefon SE T610 byl a je posuzován za nejlepší mobilní telefon na trhu, má 65 tisíc barev, ale pouze pasivní display, a při testování mobilu jsem byl také zklamán kvalitou vyfotografovaných fotek. Další nevýhodou byla nemožnost vidět fotku, nebo obrázek přes celý display a špatná viditelnost na přímém slunci. Nakonec jsem se ale rozhodl, po přečtení článku v tehdy nových Mobilitách, pro Sagema myX-6. Telefon jsem náhodou objevil v jednom krámku uprostřed Teplic. Byl dovezen z Německa a bohužel dosud nemá český software. Jeho domovskou sítí byl Vodafone, a jak si Vodafone zvykl, tak upravil jeho menu do nevzhledných, červených a kreslených ikonek. Takže bohužel moje X-6tka nemá tak dobře graficky zpracované menu, jako je přímo od výrobce, které se prodává i u nás, i když některé věci mimo hlavní nabídku zůstaly nezměněné. Telefon je velmi jednoduše ovladatelný a teď už mi ani nepřijde že je v angličtině.

Hlavní menu je jednoduché, s osmi animovanými ikonky, které představují základní funkce. Do menu se dostaneme pohybem směrových šipek nahoru a dolu. Při pohybu nahoru se jako první nabídnou zprávy. Při stisknutí šipky dolu se dostaneme na seznam.

2003120101_0.jpg, 244x350 px. (20915 bajtov)


Telefon popisovaný v tomto článku je z německého Vodafonu, a tak se grafika menu velice liší, ale obsahuje stejné funkce jako verze pro náš trh. Některé výrazy nemusejí být přeloženy stejně jako v české verzi. Fotografie telefonu a displaye jsem pořizoval narychlo, fotoaparát jsem měl půjčen asi na 10 minut a tak některé fotky nejsou příliš kvalitní. Děkuji za pochopení.

Zpracování a výdrž:
Podstatnou část telefonu tvoří aktivní TFT display se 65536 barvami a rozlišením 128x160 obrazových bodů. Telefon nepatří k nejlehčím, a ani z nejmenším, Sagem zřejmě vsází na jeho funkce. Kryty jsou vyměnitelné, přední a zadní část je na sobě nezávislá, podobně jako u Nokie 3310, ale na rozdíl od ní, tak na X-6ce je v zadní spodní části krytu malý chromový zámeček, a tím se oba kryty k sobě pevně přitisknou. Pokud telefon nějak všelijak nepromačkáváte, tak ani při psaní zpráv neuslyšíte výrazné vrzání. Součástí zadního krytu je také zasouvací krytka fotoaparátu s malým zrcátkem pro autoportréty. Celá zadní stěna je jemně prořezávána a tak telefon neklouže v ruce. Přední část krytu tvoří převážně sklíčko které není jen přes display, ale je propojeno i mezi klávesy. Ocenil bych však kdyby bylo v části displaye alespoň trochu zapuštěno. Takže pokud telefon položíte displayem na nějaký hrubí povrch a neopatrně ho po něm šoupnete, tak se asi nevyhnete poškrábání. Tlačítka jsou celkem malá, asi by neškodilo kdyby byli propojené a širší, přece však mají celkem jistý stisk. Zkrátka si musíte zvyknout. Ze strany, mezi kryty, se na nás dívá černá skvrna, ve které je umístěn infraport. Po sundání krytů můžeme, v zadní části kde je konektor, zaháknout provázek na krk. Baterie mi vydržela při běžném používání 3-4dny, pak jsem jí radši dobil. Při hraní jsem X-6tku vybil během 1/2dne. Největší spotřebu má pochopitelně překreslování během focení.

Popis menu:
Dlouho jsem se rozmýšlel jak vám Sagema X-6tku co nejlépe popíši. Nakonec jsem se rozhodl, že vám popíši funkci po funkci, aby jste přesně věděli co on něj můžete čekat. Seznam - při vstupu do něj máte k dispozici rovnou čísla, které lze vyhledávat pouze pomocí prvního znaku, nebo menu seznamu, ve kterém můžete přidat kontakt, upravit skupinu, zjistit stav paměti, nebo zjistit vlastní čísla. Paměť na kontakty je sdílená (celková paměť telefonu je 2,3MB), pokud máte jména na kartě, tak budete moct nastavit pouze jméno, číslo a skupinu. Pokud si ale jména zkopírujete do telefonu, tak se vám nabídka funkcí rozšíří. Budete moci nastavit zvlášť první a druhé jméno, tři telefonní čísla, e-mail, skupinu (zákazníky, kolegy, volný čas, rodina, přátelé a nebo si vytvořit vlastní), každé skupině můžete přiřadit zvonění a typ zvonění (vibrace, vibrace + zvonění, vibrace před zvoněním, pouze zvonění), dále můžete nastavit společnost, přiřadit komentář a hlavně vložit fotku, takže když vám bude dotyčná osoba volat, zobrazí se její fotka, jméno, skupina, číslo a jako zvonění může být i její hlas.

2003120101_1.jpg, 620x206 px. (31480 bajtov)


Moje krámy
Další funkci jsem podle slovníku přeložil jako moje krámy (My Stuff). Pod touto funkcí se ukrývají vaše fotky, obrázky, hudba a také zde můžete zjistit stav paměti. Stav paměti je rozepsán procentuelně podle různých sdílených funkcí a v kB je uveden zbytek volné paměti. Ve vlastních fotkách je vidět seznam názvů fotek a jejich velikost. Fotky zde můžeme smazat, smazat hromadně, odeslat buď přes infraport nebo jako MMS, použít jako pozadí, nebo spořič, ale hlavně zde můžeme fotky editovat. Editor nabízí zvětšení, přizpůsobení, reliéf (vytlačení), negativ, předělat černobíle, vložit objekt (například knírka, svatozář…), vložit rámeček, upravit kontrast, naostřit, rozmazat, sepii, tvarovat, upravit světlost, postupně převést do negativu a sytost. Pod ikonkou obrázky se ukrývají všechny obrázky, nebo animace, které jste nějakým způsobem stáhli, buď pomocí IRDA, nebo z MMS. Bohužel zde už není editor, takže si tyto obr. Pouze prohlédnete. X-6 zvládá tyto formáty: wbmp, bmp, png, gif, animované gif a jpeg. Pod hudbou jsou všechny nahrané nebo stáhnuté melodie, či hlasové záznamy, přehrávají se hlasitě, a tak si je nemůžete pustit pouze přes sluchátko u ucha. Hudební formáty udávané výrobcem v návodu jsou iMelody, Midi a wavy. Když jsem se pokoušel dostat do X-6 wav, tak mi ho odmítnul (tato chyba je způsobena tím že autor posílal wav ve špatném formátu - telefon umí načíst pouze určité formáty souborů. Povolené typy najdete v jednom z článků zde na serveru - poznámka od správce serveru :-). Midy vám sice přehraje, ale jde znát že to není polyfonie v pravém smyslu, protože některé nástroje jsou zatlumeny a Mid tedy nezní tak jak by měl. Vlastní zvuky či písničky které si nahrajete pomocí mikrofonu jsou však věrné a dostatečně hlasité. Mikrofon není potřeba mít v blízkosti zdroje zvuku, je totiž velmi citlivý a občas zaznamená i to co nechcete. Tyto nahrané zvuky jsou ve formátu AMR, takže je po přehrání do počítače nepřehrajete (pokud použijete poslední verzi My pictures and sounds tak si je přehrajete - poznámka od správce serveru). Jedná se o zvukový záznam jen pro polyfonní telefony. Tento formát přehrají nahlas jen telefony, které mají Hi-Fi Sound, když je telefon jen polyfonní, tak to přehraje jako hlasový záznam potichu do sluchátka.

Hry
Na řadě jsou hry. Když potvrdíme tuto ikonku, přehraje se krátká animace, která nám oznámí, že telefon podporuje technologii In-Fusio. V mé Vodafonské verzi je pouze jedna hra (Wall Breaker). Dočetl jsem se, že ve verzi pro náš trh jsou dvě hry (trochu jinak Mamba a Puzzle). Na rozdíl od české verze, kde sice je katalog, ale nic nenabízí, tak ve verzi kterou mám je katalog, který nabízí možnost stáhnutí jedné z 16-ti her. V nabídce katalogu jsou i malé obrázky a krátký popis hry. Čeští operátoři nepodporují technologii In-Fusio a tak hry můžete stáhnout třeba v Německu. Hry které jsou pro tuto technologii si můžete prohlédnout na internetových stránkách www.in-fusio.com, ceny her jsou uvedeny na www.vodafone.de.

Organizace
Zde je umístěn diář, který zobrazuje přehledně celý měsíc, týden, den, nebo datum který si zvolíte. Záznamy se zadávají snadno, nejdříve si zvolíte kategorii, a potom jen vyplníte údaje, které jsou pro danou kategorii nezbytné. Výhodou upomínek je, že si můžeme nastavit pravidelnost opakování, např. 1. za dva týdny, nebo denně, a nebo upozorňovat pouze o pracovní dny. Mazat připomínky můžeme jednotlivě, vše minulé, nebo vše celkově. X-6tka nám může také připomenout hlasově, prostě řeknete co potřebujete (1min) a nastavíte kdy to budete chtít slyšet. Pod organizací se také ukrývá kalkulačka, převodník, budík a odpočítávání.

Nastavení
Nastavit můžeme zvuky hovorů, zpráv, lokálních informací, faxů a budíku. Nabídka zvuků je pro všechny stejná. Mezi zvuky přímo v telefonu jsou zamíchány abecedně také námi nahrané zvuky. Vibrace mohou být samotné, se zvukem dohromady, vypnuté a nebo před zvoněním. Můžeme vypínat či zapínat zvuky baterie, sítě a zvuky kláves (klávesy mohou třeba žbluňkat). V nastavení zvuků je také záznamník do kterého se vejde 30sec. Uvítal bych ho radši pod mými krámy. Další nastavení je nastavení displaye. Zde si můžeme zvolit jaké chceme pozadí, nebo spořič. Spořič může být statický obrázek, animovaný, z alba a nebo tzv. slide show (postupně se bude různě překreslovat 5 fotografií). Škoda, že spořič se přehraje jednou za určitou dobu (od 60sec.) a pak se vrátí na hlavní display. Nastavit můžeme také funkce fotoaparátu, samospoušť (od 5sec. do 15sec.), zvuk spouště a formát: vysoké rozlišení (640x480), nízké rozlišení (128x160) a nebo můžeme nastavit, že po vyfocení se nám nabídne v jakém formátu chceme uložit. Dále je nastavení jazyka, hovorů a zabezpečení. Za zmínku stojí snad jen automatické zamknutí kláves a kód přístroje. Následuje nastavení sítě a ostatní nastavení pod kterým se ukrývá nastavení v autě, šetření energie (Osvětlení: celkové, jen displaye, nebo žádné a Eco mode: buď se po určité době od 60sec. display vypne úplně, nebo se zobrazí malými znaky černobíle doprostřed displaye pohotovostní údaje.), data (aktivace IRDA a rychlost přenosu). Poslední je nastavení času. Zde nastavujeme čas jako takový, zobrazení na displayi (ručičkové, nebo digitální), časové zóny a zimní či letní čas.

Fotoaparát
Další funkcí v menu je fotoaparát. Můžeme ho také spustit v pohotovostním režimu levou funkční klávesou (platí u Vodafone - normálně můžete nastavit na levou klávesu i jinou funkci - poznámka od správce serveru). Snímaná scéna je poměrně rychle překreslována. Během překreslování můžeme pohyby směrové klávesy do stran vybírat druh prostředí: proti světlu (obraz zesvětlí), krajinka (rychleji překresluje, aby nedošlo k rozmazání), noční režim (překreslování je pomalejší a obraz trochu ztmavne aby nebyl zrnitý). Pohyby funkční klávesou nahoru, nebo dolu přibližujeme nebo oddalujeme obraz (4x ZOOM). Fotky jsou v poměrně slušné kvalitě, nechal jsem je i vyvolat, podle mého názoru se nemusím stydět zařadit tyto foto do rodinného alba. Pokud je focená scéna tmavá (může způsobit i uzavřená krytka čočky), tak telefon zobrazí Tmavý obrázek. Zkontrolujte, zda je kryt otevřen.

2003120101_2.jpg, 500x329 px. (34013 bajtov)


Internet
Nabízí: 1. domovská stránka, 2. záložky, 3. jít na URL, 4. inbox, 5. nastavení, 6. pryč. Z X-6 se můžeme podívat i na www stránky, ale samozřejmě se zobrazí jen textově, někdy i malý obrázek. Pro snadný přístup na internet slouží pravá funkční klávesa pod displayem (opět specialita Vodafone - ale měla by jít přenastavit pomocí editace PROM - opět poznámka správce :-).

Zprávy
Poslední funkcí jsou zprávy. Při vytváření nové zprávy se nás telefon zeptá zda chceme vytvořit SMS nebo MMS. Během psaní SMS můžeme vkládat jednoduché animace, obrázky, melodie a vizitky. Můžeme také psát jako ve Wordu, např. měnit formáty textu, podtrhnout, přeškrtnout, ztučnit, máme zde také tři velikosti písma a uspořádání textu na střed nebo zleva a zprava. Pochopitelně, že se potom nejedná o klasickou SMS, ale jde o EMS. Zprávy MMS se píší jako e-maily v osobním počítači. Nejdříve zadáte předmět, adresáta (e-mail, nebo číslo), tělo (zde píšeme vlastní text, vkládáme soubory - můžeme přímo vyfotit zde, nebo vložit vyfocené foto či jiný obrázek, nahrát hlasový záznam a také vložit vizitku). Snadno můžeme přecházet mezi různými vytvořenými stránkami, na jednu stránku se vejde obrázek + zvuk + text, při vložení druhého obrázku či zvuku se založí další stránka. Když se rozhodneme, že nějaký soubor, který jsme už vložili, nechceme, nestačí pouze odstranit soubor, ale musíme zrušit i stránku na kterou byl vložen. Během vytváření zprávy můžeme také nastavit délku zobrazení stránky. Po celou dobu vytváření je v pravém horním rohu zobrazena velikost dosavadní vytvořené zprávy (do 100kB). Mezi přijatými zprávami jsou zároveň SMS a MMS. Přijaté zprávy můžeme editovat a poslat znovu. Dále jsou zde odeslané zprávy a zprávy připravované (to jsou ty co přerušíme před odesláním). Mínus u zpráv je, že nezobrazují počet napsaných nebo zbývajících znaků.

A co na konec...?
Celkově tento telefon hodnotím jako funkčně výborný, vzhled však není příliš zdařilý. Snad bude do budoucna nějaký software obsahující Javu, i když jsem volal na Sagem a ten mi oznámil, že verze s javou bude prodávaná se zvětšenou pamětí (na 4,3MB) a trochu jiným designem pod názvem Sagem my V-6. Prý se, ale bude jednat o jinak shodný telefon. Otázkou je, kdy se dostane na náš trh.
 
Komentáře, tisk, email upozornění:
Komentáře (15)
Tisk článku
Info email
 
Hodnocení článku:
Špatný článek (hlasováno 727x)
Normální kvalita (hlasováno 675x)
Dobrý až super (hlasováno 648x)
 
Související články:
MY C5-2 - modrý krasavec (07.06.2006)
Půl roku se Sagemem MY C-3b (02.01.2006)
Recenze telefonu MY X3-2 - malý, zvláštní a velmi odolný (08.08.2005)
Nejjednodušší telefon - Sagem VS1 (26.04.2005)
Letní novinka - MY C-4 (09.09.2004)
MY X-7: zůstává Sagemem (01.04.2004)
toplist

© TM 2005