Odblokování a počeštění Sagemů v létě 2006

Autor: Tomáš Macek (tm@the.cz)
Adresa článku: http://sagem.the.cz/view.php?cisloclanku=2006072101
Téma: Universal
Vydáno: 21. 07. 2006 (6955 zobrazení)
 
Občas mi přijde email s dotazem na odblokování některého telefonu z naší oblíbené francouzské produkce. Proto jsem sepsal krátký textík se seznamem telefonů které jsou na trhu a je možné u nich odblokování provést či nikoliv.
 
Historické telefony
Sem patří řady 6xx, 7xx, 8xx a 9xx. Všechny telefony je možné odblokovat, problém nastává u řad nižších než 9xx - zde mají telefony jiný konektor a je třeba použít speciální verze programů na odblokování. Od řady 9xx je možné telefony i flashovat a nahrávat do nich češtinu pomocí programu Telech, ale vzhledem k jeho nekvalitě je to dosti riskantní.
Lepší situace je u řady 30xx - všechny zámky jdou prolomit takže nehrozí že budete omezeni jedinou síti pro používání Vašeho telefonu. Jediným problémem bývá při odbloku zjistit který program bude pro odblokování vhodný. Tato řada telefonů se vyráběla s dvěma různými procesory - ARM a Infineon. První byl používán nejčastěji u MW3026, MY3036,... Infineon zase u MW 3022, MY 3042, MY 3052,... U ARM varianty je třeba vyčíst data z telefonu a pak spočítat kód pro odblok. U druhého procesoru je třeba v bootstrap módu z telefonu vyčíst ID a pak s ním spočítat kód.
Nahrávání češtin u této řady je možné přes program Sagmaster a jde již o bezpečnou operaci a nehrozí poškození telefonu.

Starší telefony
Začneme pro někoho již nezajímavými kousky řady My X-?. Zde je situace relativně jednoduchá: čím jednodušší a starší model tím snažší odblokování. Nejlépe se pracuje s telefony X-2, X-3, X-5, X-1,... Zde Vám pro odblokování stačí kabel a dva programy, které jsou volně ke stažení (astu.exe pro vyčtení dat a pak některý z kalkulátorů který z dat spočítá kód).
U lepších telefonů této řady (nebo novějších) je třeba provádět odblokování přes testovací body na základní desce. Telefon se musí rozebrat napojit základní desku na speciální rozhraní, připojit systémový konektor a programem vyčíst kód. Do této sukpiny patří telefony X-5m, X-6, X-7, V65, V75, X2-2, X3-2, X5-5, X5-2, C2-2, C5-2, C-3b, SG321,... U těchto telefonů je možné nahrát i češtinu (i když některé telefony neexistují v české variantě je možné použít firmware z modelu s češtinou - to platí hlavně pro Vodafone modely).Telefony na trhu
Telefony které jsou teď kolem nás - X-8, C2-3, VS1, VS2, VS3, C5-2v, 100x, 200x, V65, C-4,... zde je odblok možný ale bohužel jen vždy u některých řad. Záleží na hash tabulce - výrobci programů nepodporují všechny, ale jen ty které se jim postupně dostávají do rukou. Takže nabídka se neustále rozrůstá, ale občas je třeba na konkrétní model čekat dost dlouho. Pro odblok se používají tyto tři programy SagemJTAGunlocker (nejlepší z nich - nejčastější aktualizace a vždy plně funkční řešení, vynikající podpora autorů), Sagem Code Reader II (kvalitní program, s aktualizacemi maličko zaostával za JTAGem, podporuje flashování vybraných telefonů) a SWS (horší technická podpora, nepravidelné aktulizace, občas vážné problémy při odbloku nových telefonů).Největší tvrďáci - co nejde odblokovat
Zde se situace dělí na telefony starší které stále odolávají, na novinky které se ještě nedostaly autorům odblokovávacích softwarů do ruky a na ty které se jim již do ruky dostaly ale odblok zatím není možný. V první skupině kraluje zatím v Čechách populární model My X6-2 - proto bych chtěl varovat před dovozem tohoto kousku z ciziny. Opravdu Vám ho nikdo neodlokuje. Je zajímavé že funkčně téměř shodný telefon My X-8 odblokovat lze. K X6-2 ještě malá poznámka - autorům SagemJTAGUnlockeru se odblok již podařil. Údajně je použita nová metoda a už se nepoužívají test pointy na základní desce. Bohužel je ale tato metoda stále ve vývoji a odblok touto cestou je možný pouze v Rumunsku u autorů programu :-).
Zbytek telefonů bránících se úspěšně odbloku pak tvoří nejnovější kousky My 400x, My 500x, My 700x, My 800x a My 900c. Zde je to opravdu způsobeno novotou těchto kousků a u některých i tím že ještě nejsou pořádně na trhu :-)
Na češtinu u těchto telefonů pak zapomeňte úplně - čeština pro tyto nové telefony ještě nebyla vytvořena a není na trhu žádný program na flashování. Ale existuje malá naděje - autoři výše zmíněného SagemJtagUnlockeru připravují program na flashování, který bude umět pracovat s telefony s dynamicky generovanou hash tabulkou (což jsou v podstatě všechny nové).
 
TISKNI