Vylepšujeme telefon aneb tuning MY X-6

Autor: Bead (bead@email.cz)
Adresa článku: http://sagem.the.cz/view.php?cisloclanku=2006060701
Téma: Universal
Vydáno: 07. 06. 2006 (3315 zobrazení)
 
Pokud už Vás omrzel klasický vzhled vašeho telefonu a přemýšlíte čím ho udělat zajímavějším, bude se Vám určitě hodit dnešní článek. Bead se s námi tentokrát podělí to to jak si udělat originální X-6 (nebo jiný model).
 
O co jde?
Nebavil mě už můj ošklivý kryt který jsem si přivezl z UK za 3 libry (cca 150 Kč). Působí proti originálnímu moc plastovým dojmem a barva se už odlupuje. Originální kryt jsem si bohužel zničil při několika ošklivých pádech, tak že je nepoužitelný. Proto jsem začal přemýšlet jak tento obyčejný kryt vylepšit a tím i udělat z mého telefonu trošku originálnější kousek.

Co je třeba na mít nebo koupit
- 4x červené SMD LED (aby jste to do telefonu dostali doporučuji nejmenší jaké dělají)
- 4x SMD rezistory s hodnotou od od 100 do 300 Ohmů
- velmi slabý měděný drátek (použil jsem jednotlivé žíly z kabelu od sluchátek)
- izolační pásku
- pilníky na plasty (nejlépe modelářské)
- tavnou pistoli na plastové tyčinky
- a samozřejmě mikropájku

Příprava
Nejprve jsem rozebral telefon a naměřil jsem si polarity napájení SMD LED. Abyste toto nemuseli dělat máme tu obrázky. Na prvním z nich je vidět rozmístění LED pod klávesnicí, na druhém je zakreslena polarita svítivých diod. Na posledním pak už samotné zapojení přidaných LED diod (červenou barvou je naznačena kladná polarita, modře záporná).A jedééém :-)
Nyní telefon kompletně rozeberte a pro jistotu sundejte z desky i LCD. Takže získáte takovouto hromádku:Pokud máte strach mohu Vás ujistit že takováto demontáž a následné složení je velmi jednoduché. Největší nebezpečí hrozí při pájení. Před jeho zahájením izolační páskou přelepíme vodivé spoje na desce, tak abychom nemohli nic zkratovat. Nejprve ke kladnému pólu připájíme odpor a následně drátky k diodám (doporučuji vše pocínovat před vlastním pájením).Rozmístění LED záleží na vás, já jsem se rozhodoval podle plexiskla na klávesnici a podle krytu tak, aby nikde LED nepřekážely a taky jsem si dal pozor aby vedení nešlo přes klávesy. Po skončení pájení hned zkuste zda diody svítí jak mají (testujte stále raději bez připojeného LCD). Plexisklo teď musíme vybrousit nebo vyvrtat tak, aby se do něj přidané součástky vešly. Nejprve si přiložte sklíčko na součástky a nakreslete si na něj místa kde jej budete brousit. Sklíčko musí přesně zapadnout a nesmí se zvedat, způsobilo by to znemožnění stisku kláves.Nakonec zbývá provrtání krytu podle vašich představ. Díry doporučuji vyplnit plastovými tyčkami z tavné pistole (z venkovní části nalepte izolepu aby roztavený plast nevytékal). Zevnitř přebytečný plast odřežte technickým nožem. Na prvích z následujících obrázků jsou díry pouze vyvrtané a kryt je ještě odřený. Na dalších obrázcích je pak vidět druhá varianta kdy jsou vyvrtané otvory vybroušeny do větších rozměrů a zalepeny tavnou pistolí.Závěrem
Kdo je trochu manuálně zručnější, tak s touto úpravou nebude mít problémy a dokonce věřím tomu, že bude mít určitě hezčí provedení - mě broušení moc nešlo. Nejtěžší bude asi pájení, proto doporučuji dobrou mikropájku a pevné nervy.
 
TISKNI