Přenos objektů do telefonu... naposledy

Autor: Tomáš Macek (tm@the.cz)
Adresa článku: http://sagem.the.cz/view.php?cisloclanku=2005091501
Téma: Universal
Vydáno: 15. 09. 2005 (3861 zobrazení)
 
Protože se mi neustále v knize hostů a emailech objevují dotazy ohledně nahrávání různých typů do telefonu rozhodl jsem se sepsat tento krátký článek se základními radami a problémy se kterými se můžete při přenosech setkat.
 
Různé verze programu My pictures and sounds
Do verze 7.04 komunikoval program pouze s originálním Sagem kabelem (bohužel některé tyto prvky nese dodnes). Novější verze MPAS už na originálním kabelu netrvají. Pokud máte novější telefon (X5-2, X-7, X6-2) je třeba použít minimálně verzi 7.05. Obecně ale platí že MPAS se zlepšuje s každou novou verzí takže když budete mít tu nejnovější rozhodně nic nezkazíte.
U starších verzí se občas hodilo nastavit v telefonu některou z pevných rychlostí (např. 19200 baudů). Pokud program přepnul na automatiku tak přenosy mohly zlobit.

Starší programy pro Sagemy
Pokud potřebujete použít některý ze starších programů (Sagem doctor, Sagemak, Telmem plus,...), je třeba v telefonu nastavit také pevnou rychlost shodnou s tou jako vyberete v programu. Nejlépe komunikují programy na rychlosti 19200 baudů.

Kde vzít melodie a obrázky
Pokud nechcete kreslit vlastní logu můžete použít některou z galerií na internetu. Odkazy na pár z nich najdete zde na serveru v hlavním menu pod položkou Odkazy. Dále můžete také použít mou galerii obrázků na adrese http://gallery.the.cz nebo vybrat několik zvonění na http://ringtones.the.cz (již nepřidávám další melodie - není čas).

Články o přenosech souborů do telefonu
Zde na serveru se objevily již dříve dva články s podobným tématem. Jsou to Formáty souborů, aneb co vše se dá poslat do Sagema a Vše o zvoněních - formáty, popis, software. Bohužel dokumentace Sagemu není vždy ideální takže některé hodnoty z prvního článku berte pouze jako orientační.

Nahrávání JPG obrázků do telefonu
Při přenosu JPG souborů je třeba ohlídat tři věci: rozlišení obrázku, velikost souboru a kompresi. První parametr je jasný. U druhého by podle oficiální dokumentace neměla velikost přesáhnout 16 kilobajtů, ale tato hodnota neplatí - není problém poslat i větší soubory. Celkem zásadní je pak komprese. Sagem ji nemá moc rád takže raději obrázky před přenosem prožeňte nějakým prohlížečem nebo editorem kde je možnost ji vypnout. Velké problémy způsobuje JPG soubor uložený progresivní metodou. Telefon ho normálně přijme ale může pak začít zlobit budík a poškodit se úvodní a závěrečná animace. Bližší informace najdete v článku na tomto serveru (sedmý bod).

Nahrávání Java aplikací a her
Všude je mnoho dotazů na toto téma. Takže po tisící a doufám že naposled: JAVA aplikace a hry nejdou nahrávat do žádného Sagemu po KABELU ani INFRA portu! Jediná možnost je nahrát si program či hru na internet a pak přes wapový prohlížeč stáhnout. Nahrávání po kabelu měl umět Sagemak2004, ale ten nebude nikdy dokončen a poslední verze s Javou pracovat také neumí.

Náhrada My pictures and sounds
Pokud vám My pictures and sounds zlobí, můžete použít program X6 manager Italia, který najdete zde na serveru v Downloadech. I přes jeho název funguje spolehlivě jak s X-5 tak například i s X-7 nebo X5-2. Nevýhodou je pouza italská jazyková verze.

Telefon nekomunikuje
Pokud dojde při přenosu objektu do telefonu nebo z něj k chybě může se stát že přestane fungovat komunikace mezi ním a pc. Na straně PC může zůstat otevřený port takže je nutný restart PC. U telefonu může dojít k podobné situaci takže po nepovedeném přenosu doporučuji udělat restart telefonu.
Pokud padne přenos přes My pictures and sounds (telefon přestane přijímat a nepošle do pc signál o skončení přenosu - typické chování u velkých WAV a AMR souborů), můžete buď telefon násilně vypnout vyjmutím baterie nebo minutu počkat a telefon sám provede rychlý restart. Ten poznáte tak že se telefon odpojí a opět připojí k síti.

MIDI soubory
Sagemy kromě nejnovějších (X-8, X6-2,...) nemají kompletní podporu nástrojů MIDI formátu. Takže pokud pošlete MID soubor s více nástroji telefon ho přehraje velmi divným způsobem a občas i v jiném tempu. Většina MIDI souborů je tedy pro Sagem nepoužitelná - jediné co je ještě poslouchatelné je hymna bývaleého Sovětského svazu a několik dalších jednodušších melodií.

Přenos po infra
Pokud přenášíte objekty po Infra portu a programy nekomunikují může Vám pomoci utilitka IR2comm, kterou si zde můžete stáhnout. Hodí se v případě že máte infra port, který se nehlásí jako standartní sériový port. Utilitka provene *namapování* například na COM4 a přes ten se pak dá komunikovat.

Přenos po infra II
Další možností je poslat obrázek nebo melodii do telefonu přímo z Windows. Pokud spojíte telefon s PC tak operační systém nabídne možnost poslat objekt do připojeného zařízení. Stačí jen najít na disku správný soubor a dát odeslat. Občas se takto podaří přenést i to co neprojde přes ostatní programy.

Velikost a formát hudebních souborů
Pozor při posílání WAV a AMR souborů. Podle dokumentace sice Sagem podporuje WAV až do velikosti 200kB, ale maximální hranice kde je přenos ještě spolehlivý je kolem 120kB. U větších souborů se často stává že nejsou přijaty a telefon se při přenosu zablokuje takže je nutný restart.
Podobně je na tom AMR formát - maximální udávaná velikost 128kB je nedosažitelná. Prakticky se dá přenést AMR do velikosti 50kB.

Jak si udělat jednoduché zvonění?
Pokud máte oblíbenou skladbu MP3, kterou chcete použít jako zvonění stačí Vám deset minut a několik programů. Nejprve si ve Winampu otevřete vaši MP3 a ve vlastnostech programu si jako výstupní zařízení vyberte Nullsoft disk writer. Pustťe skladbu a místo přehrávání Winamp velmi rychle projede celou MP3 a uloží vám její obsah na disk. Nyní vezměte program Goldwave a otevře tento wav soubor, vyřízněte z něj část kterou chcete jako zvonění (o délce tak 20 sekund). Pak soubor uložte jako WAV ve formátu 8000Hz, 8 nebo 16 bit, mono. Spusťte program Miksoft AMR converter a v něm převeďte WAV na AMR formát. Pak už jen přes libovolný program odešlete do telefonu.

Pokud máte připomínky, nápady nebo další dotazy tak hurá s nimi do komentářů... :-)
 
TISKNI