Odblokování Sagemů - III. díl

Autor: Tomáš Macek (tm@the.cz)
Adresa článku: http://sagem.the.cz/view.php?cisloclanku=2005071402
Téma: Universal
Vydáno: 14. 07. 2005 (5786 zobrazení)
 
Původně jsem myslel že k předchozím dvěma článkům se už nevrátím, ale byla by škoda nezmapovat ještě momentální situaci odbloků naší oblíbené značky. Článek už bude tentokrát kratší protože žádná nová metoda odbloku se zatím neobjevila.
 
Sagem Code Reader II
V minulém díle jsme končili popisem situace na začátku tohoto roku - nejnovější modely té doby nebylo původně možné odblokovat a čekalo se kdo vyjde první s programem nebo boxem který by umožnil jejich odblokování. První se na trhu objevil Sagem Code Reader II, který dovoloval odblokování hlavně modelů X5-2 a V55. Autorem programu a ochranného donglu na paralelní port je Mitek a jeho GSM team z Polska.

Tento člověk je autorem také druhého používaného programu s názvem Sagmaster, který umožňuje flashování nových modelů a u kterého byl opět oživen vývoj po tom co byl velmi úspěšně klonován většinou unlockerů. Cena SCRII byla při uvedení na trh kolem 300 Euro a postupem doby klesala takže nyní je přibližně třetinová. SCRII má asi nejlepší podporu jak nových verzí tak prodejců - oficiální prodejní síť má kolem dvacítky prodejců v Polsku, Slovensku, Slovinsku, Řecku, Turecku,...
Stránky: www.sagmaster.com

SWS 2k3
Předem přiznávám že s tímto programem mám velmi malé zkušenosti. Objevil se na trhu chvíli po SCRII. Na počátku byly programy na stejné úrovni a také podpora telefonů byla zhruba stejná. Situace se změnila po tom co pro SWS vyšel první update, který přinesl možnost odblokování nových modelů. Program pracuje s logy telefonů. Z webu si stáhnete klienta, který vyčte několik informací z telefonu a odešle je k výpočtu na server. Ten pak vrátí odblokovávací kódy.


Stránky: www.sws-2k3.com

JTAG unlocker
Třetí produkt měl proti prvním mírné spoždění. Program pochází z Rumunska a jeho vývoj má na svědomí největší legenda Sagem scény - Latigido. Tento člověk patří do skupiny označované Sagem gods a jeho osoba by stála za samostatný článek. Už v dobách kalkulátorů vyvinul svůj vlastní program, který byl proti všem ostatním extrémně rychlý a nevím o žádném případě, kdy by odblokovávací kód jím vydaný byl chybný.
JTAG pracuje stejně jako ostatní programy na principu testpointů, takže obsahem dodávky je jak program tak dongle spolu s několika testpoint adaptéry a potřebnými kabely. Spolu s SCRII je tento program nejčastěji aktualizován takže podporuje odblokování nejvíce telefonů a to i naprostých novinek. Stránky: www.7236.com

FuriouS - SGM Dongle
Posledním programem, který také přišel na trh nejpozději je FuriouS - SGM Dongle. Autorem je Hack3r2k, který dříve spolupracoval s českým autorem například na Sagem LoaderPRO, později pak na Sagem Stealth calculator, který na konci éry kalkulátorů patřil mezi naprostou elitu.

Stránky: www.hack3r2k.com

Aktuální situace
Lidé se rozdělili do čtyř skupin podle toho kdo používá který program. U všech programů probíhá vývoj stejně. Na začátku vyjde první verze, která má jen základní podporu telefonů a později jsou s příchodem nových telefonů vydávány programové updaty. Ty přinášejí podporu pro nové modely, popřípadě opravy a vylepšení starších funkcí. Tato podpora je zdarma dostupná všem kdo si program legálně koupili. Majitelé klonovaných verzí mají zatím smůlu protože metoda jak tyto updaty použít se zatím neobjevila. Nejpilnější při vydání updatů jsou SCRII a Jtag unlocker (ten nomentálně vede a vydává updaty téměř každý den).
Technici Sagemu se však opět pokusili bránit a u některých nových telefonů (MY X-1 Trio) změnili šifrovací algoritmus a s ním také hash tabulky. Ty už nejsou uložené v telefonu ale vytvářejí se dynamicky (např. tabulka C4 0A 01 je z telefonů určených pro Irské operátory). Autory programů to však nezastavilo a prolomení této nové ochrany přišlo téměř okamžitě, takže odblok i těchto nových telefonů je možný.

Seznam aktuálně podporovaných telefonů (červenec 2005)
SCRII: X1, X3, X5, X3-2, X2, X6, X7, V65, V75, X8, X5-2, X55, X5-5, V55, SG341, X4, C2, C2-2, C4, C5W, SG321, S7, WONU S1, S3 , C5-2, C3B

SWS: V75, V65, X6, X5M, X5, X3, X3-2, X2Q, X2, C2, X1, 30XX (ARM), X8, Z3, C5-2, X4, X55, C5W, C3B, SG321, V55, X5-2, C4, X7, C2-2, WONU S1, SG341I

JTAG Unlocker: X1-2 TRIO, VS1, SG342I, C3-2, X2-2, X2-2M, X-1, X-4, WONU S1,... (nenašel jsem žádný oficiální seznam, takže vypsané modely jsou jen z posledních updatů)

FuriouS - SGM Dongle: x5-2, x55, x5-5, v55, sg341, x4, c2, c2-2, c5-2, c3b, x1, x3, x5, x3-2, x2, c4, c5w, sg321, S7, WONU, x6, x7, v65, v75, x8
 
TISKNI