Oprava - telefon nejde vypnout a stále dobíjí

Autor: Tomáš Macek (tm@the.cz)
Adresa článku: http://sagem.the.cz/view.php?cisloclanku=2005060901
Téma: Universal
Vydáno: 09. 06. 2005 (3000 zobrazení)
 
Dnešní článek se zabývá jednou z klasických závad telefonů Sagem. Popíšeme si jak se závada projevuje, co je příčinou a samozřejmně možné metody opravy.
 
Popis závady
Tuto závadu poznáte velmi snadno hned při vypínání telefonu. Podržíte tlačítko s červeným telefonem, ten se po chvílí rozloučí a vypne. Asi tak na celé dvě vteřiny :-) Ihned poté se však opět zapne a na displeji se rozsvítí dobíjení. Při pokusu vypnout se situace stále dokola opakuje. Pokud vložíte PIN, telefon se normálně přihlásí k síti, ale ukazatel baterie stále zobrazuje že dochází k dobíjení.
Tato závada se může vyskytnout u všech Sagemů od řady 9xx až po nejnovější modely.

Příčiny
V 90% procentech případů má výše popsané chování na svědomí systémový konektor na spodní straně telefonu. Pokud se na něj pozorně podíváte, zjistíte že má 18 vývodů, které jsou velmi malé a jsou naskládány těsně vedle sebe. Díky tomu je tato součást náchylná na poškození či znečištění a proto se občas stává že dojde ke zkratování některých pinů mezi sebou. Důsledkem tohoto propojení kontaktů pak bývá chování popsané v prvním části tohoto článku. Telefon si totiž v tomto případě myslí že je na nabíječce a podle toho se chová.
Pouze v některých případech se stává že problém není v konektoru, ale v regulátoru který je za konektorem pro baterii nebo někde dále na trase.Oprava
Jsou dvě možné metody opravy této závady - vyčištění konektoru nebo jeho výměna. Druhá možnost vyžaduje pořádné vybavení, trpělivost a dostatek šikovností s pájkou. Pokud něco z toho nemáte, obraťte se s tímto problémem na profesionály v servisu.
Pokud chcete zkusit čištění je zde několik mých osobních zkušeností. Vyjměte baterii a čištění začněte na na vnější části konektoru. V první fázi zkuste konektor vyfoukat proudem vzduchu z kompresoru a pomocí lupy a dostatečně špičatého konektoru zkontrolujte zda stále nejsou uvnitř nějaké nečistoty, které pečlivě a opatrně odstraňte. Většinou závad je v této části konektoru takže zkuste telefon zapnout. Pokud závada stále trvá je třeba ještě zkontrolovat a vyčistit část kde je konektor napájen na základní desce. K tomu je třeba sundat oba kryty a doporučuji použít zubní kartáček spolu s čistícím přípravkem Elektrosol (speciální roztok, určený pro čištěný elektronických součástí). Pomocí něho důkladně vystříkejte část kde se konektor napojuje na základní desku a pokuste se očistit toto místo kartáčkem. Nakonec celé místo ještě vyfoukejte pořádně kompresorem. Pokud máte přebytek roztoku nebojte se ho použít také na vnitřek konektoru, který jste čistili pouze vzduchem. Celou proceduru můžete několikrát opakovat. Po tomto očistci telefon důkladně vysušte a zkuste zapnout. (mým posledním takto čištěným telefon byl MY X3-2, který byl při závodech horských kol Vimperská padesátka nejprve prolit vodou v dešti a po té zabahněn tak že základní deska byla v místě napojení konektoru schována pod vrstvou nečistot. Po dvojitém důkladném propláchnutí desky i vnitřku konektoru jede telefon opět jak má).
Pokud po zapnutí telefon stále trvá na tom že se nabíjí je velmi pravděpodobné že je konektor, jeho napojení nebo další části napájeni poškozeny. V tomto případě Vás cesta do servisu asi bohužel asi nemine. Ovšem tam pozor - občas se snaží svádět to na nabíječku a za drobným poplatek kolem 700,- Vám nabídnou novou. Můžu Vás ale ujistit že toto falešné nabíjení telefonu je v naprosté většině případů způsobeno problémy v konektoru nebo jeho připojení a ne v nabíječce nebo softwaru.
 
TISKNI