Vše o zvoněních - formáty, popis, software

Autor: Bead (bead@email.cz)
Adresa článku: http://sagem.the.cz/view.php?cisloclanku=2005021101
Téma: Universal
Vydáno: 11. 02. 2005 (17939 zobrazení)
 
Chtěli by jste si nahrát celou vaší oblíbenou písničku do vašeho telefonu a nemůžete? Možná vám pomůže tento článek, v kterém se dozvíte to nejpodstatnější pro tvorbu a užití nejrozšířenějších hudebních formátů pro vyzvánění ve většině nových telefonů. Věnovat se budeme především nejrozšířenějším formátům, které jsou MIDI, WAV, AMR a SRT.
 
MIDI
MIDI je technologie, která prezentuje hudbu v digitální formě, na rozdíl od jiných digitálních technologií jako MP3 a CD, MIDI obsahují jednotlivé instrukce pro hraní každého jednotlivého nástroje. Každý tón je zde zaznamenán sólo resp. jeho noty. Díky tomu můžeme v těchto melodiích bez problémů měnit nástroje, tempo, či jen vyjmout některé hlasy, nebo prostě poslouchat jen jeden hlas. Telefony umožňují hrát jen omezené množství hlasů, tento údaj naleznete v parametrech telefonu (např. 16,32,40,64). Formát MIDI byl vyvinutý v roce 1982, je velmi flexibilní a využívá se od velmi jednoduchých aplikací až po profesionální práci.

Výhody a nevýhody:
+ extrémně malá velikost i při dlouhé době přehrávání (5 minut záznamu = 23kB [podle počtu hlasů])
+ velké množství zařízení a softwaru umožňující jeho přehrávání
- nemožnost zaznamenat vzorkovaný zvuk (normální zvuk, hlas)
- Sagem MY X-6 nepodporuje všechy nástroje -> některé MIDI mohou znít hodně divně

Pokud si přejete upravovat soubory MIDI, tak doporučuji program Psm player, který najdete v sekci Downloads. S jeho pomocí můžete stříhat, měnit hlasitost, zmenšovat velikost souboru na vámi zadanou, měnit počet hlasů, atd…

2005021101_0.jpg, 440x178 px. (17258 bajtov)


WAW
WAVE (vlna) je formát vyvinutý IBM a Microsoftem. Proto ho podporuje stejně jako MID většina internetových prohlížečů a aplikací, bohužel v telefonech donedávna nebyl příliš podporován, ale postupně se začíná objevovat jeho podpora u řady nových telefonů. Tento záznam obsahuje na rozdíl od MIDů (nějaká specifická hudební data) pouze křivky signálu. Je sice možné převádět WAV do MID, ale díky rozdílným vlastnostem obou formátů je výsledek v naprosté většině případů katastrofický. Rozdíl mezi WAVem a MIDem spočívá v prezentaci zvuku a hudby. WAV je číslicový záznam nějakého zvuku (včetně řeči) a MID je hlavně sekvence poznámek (nebo událostí). Vztah je přibližně stejný jako mezi řečí a tištěným textem.

Výhody a nevýhody:
+ možnost zaznamenat hlas a hudbu stejně jako zní ve skutečnosti
- náročnost na velikost paměti - (např. 1 minuta záznamu = 550kB

Pokud chceme dostat WAV do telefonu tak musí mít tyto parametry:
Vzorkovací frekvence: 8000 Hz
Bitová hloubka: 8Bit nebo 16Bit
Režim: Mono
Maximální velikost souboru: 200kB (problémy s přenosem ale začínají už od 150kB)

Pro vytvoření tohoto souboru doporučuji Nero Wave Editor, který je součástí vypalovacího softwaru NERO nebo program Goldwawe, který najdete opět v našich downloadech.

2005021101_1.png, 612x392 px. (14999 bajtov)


AMR
AMR (Adaptive Multi-rate Codec) - jedná se o formát který se využívá pro přenos řeči a hlasový záznamník (diktafon) v telefonech. Jde o velmi komprimovaný soubor. Pro přenos hlasu nabízí vysokou kvalitu zvuku, ale s hudebním záznamem je to už horší. Díky jeho vynikajícímu kompresnímu poměru se používá u přenosných zařízení.

Výhody a nevýhody:
+ možnost zaznamenat jakýkoliv zvuk
+ velikost jen o malinko větší než MID (WAV o velikosti 5MB = 300kB AMR)
- nižší kvalita záznamu
- většina telefonů jej dokáže sice přehrát ale ne vždy jde nastavit jako vyzvánění

Pokud chcete nahrát jakýkoliv zvuk jako AMR potřebujete nejdříve vytvořit WAV o parametrech: 8000Hz, 16Bit, mono. Do do WAVU můžete zaznamenat cokoli (MP3, zvuk z filmů, zvuk ICQ atd.). Po vytvoření se musí WAV komprimovat do AMR, osobně používám software MIKSOFT Mobile AMR Converter od SE (opět naleznete v Downloadech). Zde stačí jen zadat cestu k souboru a jeho následné umístění. Pro převedení WAV do AMR potřebujete specifikovat MR mode (čím vyšší MR, tím vyšší hlasitost, kvalita a velikost).

2005021101_2.gif, 555x252 px. (12642 bajtov)


SRT
SRT je starý formát používaný u Sagemů řady 9xx a 30xx. Pro práci s tímto formátem můžete použít v podstatě pouze program McTone (podporuje také práci s MID soubory) nebo skladatel melodií na starších telefonech. Formát slouží k zápisu pouze monofonních melodií a vnitřní struktura zapsané melodie vypadá takto:

$MUS$1.0$
Titre:demo
Data:24-385-45
!?!?!?!
První řádek je hlavička označující verzi 1.0 formátu, na druhém je název melodie. Třetí řádek popisuje tempo melodie, pauzu mezi tóny a pauzu před opakováním skladby. Poslední řádek už obsahuje konkrétní výpis jednotlivých tónů.
Tento formát sice není v dnešní době příliš využitelný, ale má několik výhod. Hlavní je že si můžete jednoduše vytvořit v McTone melodii a i když nemáte kabel tak je možné ji přenést do telefonu. Nejprve si vytvořte v programu McTone vytvořte a uložte vlastní zvonění. Teď otevřete soubor v textovém editoru a ručně přepište jeho obsah do sms zprávy (při přepisování musíte dodržet formát - na konci každého řádku je třeba vložit znak Enter aby kurzor přešel na nový řádek). Tento přepis je ideální provést v jiném telefonu protože melodie musí do vašeho Sagemu přijít jako SMS zpráva (nelze ji přepsat přímo v Sagemu a uložit - telefon ji pak bere jako normální zprávu a odmítá ji přehrát a uložit mezi vyzvánění). Pak už si ji jen pošlete na do telefonu a pokus jste ji opravdu přepsali správně tak by se po jejím příchodu měla objevit možnost jejího přehrávání.

2005021101_3.png, 493x384 px. (10242 bajtov)


Dodatek
Připravili jsme pro vás několik ukázkových souborů na kterých můžete pozorovat jak formát a komprese ovlivňuje velikost souboru. Najdete ho zde.
 
TISKNI