Aktivace počítadla znaků při psaní SMS pro telefon MY X-6

Autor: Tomáš Macek (tm@the.cz)
Adresa článku: http://sagem.the.cz/view.php?cisloclanku=2004122901
Téma: MY X-6, MY V65
Vydáno: 29. 12. 2004 (3868 zobrazení)
 
Odpočet znaků při psaní zpráv byla jedna z nejvíce chybějících funkcí tohoto telefonu. Snad ve všech recenzích byla absence této funkce vyčítána. Také počet Vašich dotazů v emailu a ICQ svědčil o tom jak moc postrádáte informaci zobrazující kolik znaků můžete do ztrávy ještě vložit. Po spolupráci s Tomášem Chottem (administrátor serveru www.sagemak.com) je to již minulostí.
 
Poděkování
Ještě než popíši konkrétní postup chtěl bych poděkovat Tomášovi, protože hlavní zásluha na tomto objevu je na něm. On flashoval telefon a já pouze sekundoval při porovnávání obsahu PROM paměti a tipování možných polí. Úspěch přišel už na druhý pokus a našli jsme pole 16138...

Co budete potřebovat
Celý postup je velice jednoduchý a potřebuje jen sériový kabel, program na editaci PROM paměti a pět minut času. Kabel doporučuji sériový, z programů nejlépe Sagem doctor 1.4 (popřípadě Sagemak nebo Telmem plus).

Krátký postup pro profesionály
Připojte kabel, nastavte pevnou rychlost komunikace, editujte field 16138 a změňte jeho první znak na 4. Uložte změny a restartujte telefon. Pokud potřebujete podrobnější informace skočte na další odstavec...

2004122901_0.jpg, 550x253 px. (25843 bajtov)


Postup krok za krokem
Starší programy které umí pracovat s PROM mají malou nevýhodu, že nepodporují automatickou detekci rychlosti komunikace po kabelu. První nutnou věcí je tedy nastavit v telefonu konstantní rychlost. To provedete vstupem do menu Nastavení - Jiné - Data - Rychlost. Zde vyberte rychlost 19200 baudů a potvrďte. Nyní připojte telefon k PC a spusťte program Sagem Doctor, který můžete stáhnout zde na serveru. Na první obrazovce vyberte číslo sériového portu ke kterému je připojen kabel. Pokud používáte COM1 stiskněte klávesu 1, pro kabel na COM2 pak klávesu 2. Po tomto výběru naskočí hlavní okno programu. Zde klávesou B nastavte stejnou rychlost komunikace jakou jste zvolili v telefonu. Nyní klávesou 5 zvolte možnost Edit eeeprom field. V novém okně naťukejte číslo 16138 a ještě než ho potvrdíte enterem stiskněte na telefonu klávesu se zeleným telefonem. Tím se aktivuje podsvícení a s ním také dojde k probuzení komunikace (její usínání je z důvodu šetření baterie). Nyní potvrďte zadanou hodnotu enterem. Ve spodní části uvidíte výpis komunikace a pokud máte funkční kabel a správně nastavenou rychlost a port, objeví se na monitoru hodnota pole z vašeho telefonu. To má délku dva bajty takže se zobrazí čtyřmístné číslo. Pokud uvidíte například hodnotu 12 00 stačí jen změnit první znak na hodnotu 4. Výsledek tedy bude 42 00. Nyní už jen potvrďte hodnotu klávesou enter a na otázku zda chcete pole uložit odpovězte stiskem klávesy Y. Ukončete program, odpojte telefon od kabelu, vypněte jej a znovu zapněte. Vyberte si psaní SMS zpráv a nelekněte se že naskočí klasické rozvržení bez odpočtu. Ten se objeví jakmile napíšete první znak :-)

Co s MY X-5 a MY X-7?
Majitele telefonu MY X-5 nepotěším - tato funkce je podporována jen na vybraných verzích firmwaru. Osobně jsem narazil na verzi JF3,9H, která se občas v Čechách objevuje. Pokud máte X-5m s jinou verzí a budete zkoušet počítadlo aktivovat, napište své zkušenosti do diskuze.
U telefonu MY X-7 je aktivace také možná. Pro mírnou odlišnost je postup popsán v článku přímo pro tento telefon.
 
TISKNI