MY X-7: zůstává Sagemem

Autor: Tomáš Macek (tm@the.cz)
Adresa článku: http://sagem.the.cz/view.php?cisloclanku=2004040101
Téma: MY X-7, MY V75
Vydáno: 01. 04. 2004 (5124 zobrazení)
 
Díky Martinu Horákovi [martin.horak@seznam.cz] zde máme první článek popisující osobní zkušenosti s telefonem Sagem MY X-7. Můžete si konečně tedy přečíst co má pro Vás tento telefon připraven za lákadla.
 
Po krátkodobém zkušebním provozu musím konstatovat, že převažují stále klady a dobré pocity z užívání mého nového francouzkého společníka. Nejdříve jsem byl trochu zaskočen konzervativnějším vzhledem, jenž na mě zprvu působil i mohutně. Po zapnutí tento první pocit usoupil a Sagem mě zaujal barevným TFT displejem, nejen jeho kvalitou obrazu ale i velikostí. Display zjevně patří k silným stránkám tohoto telefonu, protože při neaktivním provozu se tváří jako monochromatický a je tedy čitelný i bez podsvícení.

2004040101_0.jpg, 346x219 px. (20353 bajtov)


MY X-7 zůstává Sagemem - potěšila mě zpětná kompatibilita nabíječky s několik let starými modely, konektor je beze změn jen rozměry zdroje se značně zmenšily. Díky stejnému konektoru u telefonu lze také užít i u ostatních Sagemů stejné lehké handsfree, které bylo přibaleno k novému telefonu. MY X-7 nabízí samozřejmě i hlasité handsfree jak jsme si u Sagemů již zvykli. Telefon využívá i osvědčená Sagemová programovatelná tlačítka, tentokráte jsou dvě. Ostatní tlačítka jsou blízko u sebe. Zdvih mají dobrý, ale k jejich stlačení musím užívat nehty, tudíž psaní SMS pro mě tak pohodlné není a mám obavu že s užitím slídového pouzdra se to může zhoršit.
Telefon se dá lehce rozložit a tak předpokládám, že na trhu by se mohly objevit i další výměnné kryty, které i nemusí kopírovat design původního hranatého obalu.

Přibalené CD obsahuje propracovaný komunikační software Wellphone který vám umožňuje udržovat v kondici kontakty, úkoly, události i SMS. Zmíněná aplikace vám pomůže i provádět zálohy dat telefonu k určitému datu. Zobrazí vám využití paměti - a tak zjišťuji, že můžu do telefonu zadat až 1536 kontaktů, 1499 událostí a 127 úkolů. Paměť telefonu je přibližně 4,6 MB a je sdílená takže se o ní perou všechny data v telefonu ale pro běžné užívání úplně dostačující. Pokud by jste chtěli některý z kontaktů vytisknout stačí vám tiskárna vybavená IR portem a pak jednoduše kontakt z telefonu odešlete pomocí IRDA na tiskárnu.

2004040101_1.jpg, 431x319 px. (29780 bajtov)


Baterie telefonu je li-ion, v příručce udávají 1000mAh (na obalu baterie hodnota není uvedena) a při běžném provozu vydrží ze zkušenosti pět dnů, pro multimediální nadšence tak asi dny tři. MY X-7 multimediální, umožňuje záznam obrazu statického pomocí čipu CCD a 4x digitálním zoomem až do VGA rozlišeni 640x480 s jeho následnou editaci (pokud zapomenete při focení odsunout kryt čočky, hned vás na to telefon upozorní).

2004040101_2.jpg, 515x441 px. (43382 bajtov)


Přístroj podporuje obrazové formáty wbmp, bmp, png, gif, animovaný gif, jpeg. Dále umožňuje zachytávat ozvučené video ve formátu .3gp jež je přehratelný v QuickTime playeru či převeditelný do formátu .avi. Utility pro přehrání a úpravu obrázků i videa mi na CD chyběly. Zvuk zachycuje i přehrává zcela věrně. Ze zvukových formátů jsou podporovány iMelody, Midi a wave. Jakýkoli z těchto formátů můžete pak použít pro vyzvánění a vřele vám doporučuji toho využít, neb dodané vyzváněcí melodie v telefonu mě nikterak nenadchly. Podporuje 40 ti hlasné polyfonní vyzvánění.

Ovládací grafické rozhraní si můžete přizpůsobit barevně podle svého pomocí skinů, v základu najdete tři. Myslím, že je i příjemná možnost ochuzení se o zobrazení loga operátora. Telefon umožňuje synchronizovat čas s vysílačem, ale nejsem si jist, zda-li to podporují naši oprátoři. Při výměně SIM se vám nestane, že by zapomněl čas či datum :o)

Ještě jedna věc stojí za zmínku - špatně si zvykám na krkolomné odemykání klávesnice obzvláště u Siemense. Tady je to vyřešeno elegantně, jsou tady jaksi dvě úrovně blokování kláves proti náhodnému stisknutí. Jedna klasická * s potvrzením OK, kterou neužívám a pak taková rychlejší s menším ale dostačujícím ochráněním… Po chvíli nečinnosti telefon se přepne do monochromatického zobrazení viz. První obrázek a jen jedna klávesa ho může probudit, je to červená tlačítko X kterým se telefon také zapíná či vypíná, na ostatní tlačítka telefon nereaguje.

Dost lidí kolem kritizuje jeden nedostatek telefonu - nepodporuje bluetooth. No možná by to bylo fajn...
 
TISKNI