Lehce o datových kabelech

Autor: Tratos (tratos@seznam.cz)
Adresa článku: http://sagem.the.cz/view.php?cisloclanku=2003090901
Téma: Universal
Vydáno: 20. 01. 2004 (4365 zobrazení)
 
Datový kabel propojuje mobilní telefon s počítačem. Využijete ho pro nahrávání vlastních melodií, obrázků, spořičů a pro práci s EEPROM telefonu. Pomocí datového kabelu je možné také upgradovat firmware telefonu, pohodlně posílat SMS zprávy a upravovat telefonní seznam. V článku se dozvíte kde datový kabel koupit.
 
Kde datový kabel koupit?
Vybral jsem několik převážně internetových obchodů s prodejem datových kabelů pro telefony Sagem. Lze se setkat jak s originálními kabely Sagem tak i s kabely jiných výrobců. Originální značkové kabely umožňují pracovat s programem "Sagem My Pictures and Sounds", ale jsou výrazně dražší. Kabely ostatních výrobců jsou o poznání levnější a kromě neschopnosti pracovat s již zmíněným programem nemají jiná omezení.
Na trhu se většinou setkáte s kabely určenými pro telefony řady 8xx nebo 9xx. Kabel pro řadu 9xx funguje i s nejnovějšími telefony.

Název obchodu Internetová adresa Výrobce Rozhraní Cena
GSMCables www.vltava2000.cz/DK1/   Tesla RS 232 597,- Kč
GSMCables www.vltava2000.cz/DK1/ GSMCables USB 793,- Kč
ATC Cross www.autotopcentrum.cz/cross/ ? RS 232  285,- Kč
ATC Cross www.autotopcentrum.cz/cross/ ? USB  680,- Kč
Telemobil www.telemobil.cz ? RS 232 227,- Kč
Founy.cz www.founy.cz ? RS 232 366,- Kč


Jestli jste zdatní v pájení a máte alespoň základy elektrotechniky můžete si vyrobit kabel vlastní. Popis a schéma výroby naleznete na stránkách http://sagem.kvalitne.cz/.


Dostupné programy pro práci s telefonem
Většina programů je k použití zdarma a často jde o výtvory fandů do telefonu Sagem. Programy najedete v sekci downolad
VAROVÁNÍ: Některé programy dovolují manipulovat přímo s EEPROM telefonu. Pokud by jste přepsali nevhodné pole, mohli byste po restartu telefonu obdržet chybu SIM LOCKED.

Problémy s datovým kabelem
Občas se můžou vyskytnout problémy se spuštěním některých programů nebo detekcí telefonu na seriovém portu. Na Windows 9x většinou problémy nejsou. Bohužel ve Windows XP se mi podařilo zprovoznit jen program Sagemák.
S kabelem používající rozhraní USB nemám žádné zkušenosti.
 
TISKNI